Stłuczenia

Jest to jedno z najczęstszych obrażeń doznawanych podczas zajęć sportowych. Powstaje na skutek działania siły bezpośrednio na tkanki miękkie, takie jak tkanka podskórna, mięśnie.

Siła upadku (np. z roweru) powoduje, że dochodzi do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, czego skutkiem jest wystąpienie krwiaka i obrzęku. Wynaczynionej krwi (krwiaka) w pierwszych chwilach nie widać, potem dochodzi do jego resorpcji, co objawia się zmianami kolorów miejsca urazu, z ciemnogranatowego przez odcienie brązu do żółtego.

Uderzenie przyczynia się również do podrażnienia receptorów bólowych. Aby złagodzić dolegliwości, należy jak najszybciej położyć na bolące miejsce zimny okład, najlepiej z lodu. Zimno powoduje obkurczanie naczynek krwionośnych, zapobiegając narastaniu krwiaka i łagodzi ból. Następnie bolące miejsce można posmarować kremem przeciwobrzękowym i przeciwzapalnych. Działają on przeciwbólowo i wspomaga wchłanianie krwiaka (okłady te muszą być wysychające).

Rozpoznanie różnicowe stłuczenia należy jednak pozostawić lekarzowi ortopedzie ze względu na zdarzające się iż poważniejsze uszkodzenia są nierozpoznane pod maska stłuczenia