Złamanie

Uraz ten powstaje gdy zadziała tak duża siła, której nie jest w stanie wytrzymać kość. Jest to każdego rodzaju przerwanie ciągłości kości niezależnie od rodzaju kości i stopnia jej uszkodzenia. Towarzyszy temu duży ból, obrzęk, krwiak w przebiegu osi kończyny, ruchomość patologiczna. W ramach pierwszej pomocy należy unieruchomić dwa sąsiadujące ze złamaniem stawy. Gdy doszło do złamania otwartego, kiedy złamana kość przebiła skórę, nie wolno starać się odprowadzać kość pod skórę! Pamiętajmy o właściwym unieruchomieniu. Ranę zabezpieczmy jałowym opatrunkiem i czekajmy na przybycie fachowej pomocy.

W zależności od rodzaju złamania stosuje się leczenie zachowawcze – w gipsie albo operacyjne. Okres pełnego powrotu do zdrowia wynosi 2-12 miesięcy, wszystko zależy od miejsca i typu urazu.

W kościach nieustannie poddawanym przeciążeniom mogą powstać drobniutkie pęknięcia które mogą powodować złamanie z przeciążenia. Ból bywa niewielki, istnieje zatem groźba niedostrzeżenia kontuzji i kontynuowania ćwiczenia, co może powiększyć uszkodzenia-doprowadzić do przemieszczenia złamania.

Leczenie zwykle polega na odciążaniu i wymaga unieruchomienia. W przypadku złamań przemieszczonych lub dostawowych konieczne często jest leczenie operacyjne.