Złamania

Przerwanie ciągłości kości niezależnie od rodzaju kości i stopnia jej uszkodzenia jest złamaniem. Ten uraz jest skutkiem zadziałania siły, której nie jest w stanie wytrzymać kość (jednoczasowo lub przewlekle – złamania powolne, zmęczeniowe). Towarzyszą temu duże dolegliwości bólowe, obrzęk, krwiak w okolicy złamania oraz często ruchomość patologiczna. W ramach pierwszej pomocy należy unieruchomić złamana kość wraz z dwoma sąsiadującymi stawami. Gdy złamana kość przebiła skórę doszło do złamania otwartego, nie wolno starać się odprowadzać kość pod skórę! Należy założyć opatrunek jałowy na ranę i pamiętać o właściwym unieruchomieniu. Następnie wezwać fachową pomoc.

W zależności od rodzaju złamania stosuje się leczenie zachowawcze – unieruchomienie w gipsie lub ortezie albo leczenie operacyjne. Okres pełnego powrotu do zdrowia wynosi 2-12 miesięcy, wszystko zależy od lokalizacji i typu urazu.

W kościach nieustannie poddawanym przeciążeniom mogą powstać drobniutkie pęknięcia które mogą powodować złamanie powolne / złamanie zmęczeniowe. Ból bywa niewielki, istnieje zatem groźba bagatelizowania kontuzji i kontynuowania ćwiczeń, co może powiększyć uszkodzenia i doprowadzić do przemieszczenia złamania. Leczenie złamania zmęczeniowego polega na odciążaniu i wymaga unieruchomienia. W przypadku złamań przemieszczonych lub dostawowych często jest konieczne leczenie operacyjne.