Stłuczenia

Najczęstsze obrażenie doznawanych podczas zajęć sportowych to stłuczenia. Powstają na skutek działania siły bezpośrednio na tkanki miękkie, takie jak tkanka podskórna, mięśnie, ścięgna w także na kości.

Energia upadku (np. z roweru) powoduje, że dochodzi do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, czego skutkiem jest powstanie krwiaka i obrzęku. Wynaczynionej krwi (krwiaka) w pierwszych chwilach nie widać, potem dochodzi pojawienia się podbiegnięcia krwawego, a następnie do jego resorpcji, co objawia się zmianami kolorów miejsca urazu, z ciemnogranatowego przez odcienie brązu do żółtego.

Uderzenie przyczynia się również do podrażnienia receptorów bólowych. Aby złagodzić dolegliwości, należy jak najszybciej zastosować na bolące miejsce zimny okład, najlepiej z lodu. Zimno powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych, zapobiegając narastaniu krwiaka oraz łagodzi ból. Następnie bolące miejsce można posmarować żelem lub kremem przeciwobrzękowym i przeciwzapalnych. Działają on przeciwbólowo i wspomaga wchłanianie krwiaka (okłady te muszą być wysychające).

Rozpoznanie różnicowe stłuczenia należy jednak pozostawić lekarzowi ortopedzie ze względu na zdarzające się poważniejsze uszkodzenia, które są nierozpoznane pod maska stłuczenia.